Aby ograniczyć do minimum stres związany z początkowym rozstaniem z rodzicami, przed przyjęciem dziecka do naszego warszawskiego przedszkola, w miesiącu sierpniu organizujemy zajęcia adaptacyjne. Polegają na prezentacji działalności placówki oraz czynnym udziale przyszłych przedszkolaków wraz z rodzicami we wspólnych ćwiczeniach, zabawach oraz pogadankach. Bliższe szczegóły dotyczące terminu otrzymają Państwo telefonicznie.

W niektórych przypadkach organizujemy zajęcia adaptacyjne w ciągu roku przedszkolnego. Jesteśmy na tyle elastyczni, że długość i sposób okresu adaptacyjnego dopasowujemy do indywidualnych potrzeb dziecka. Zależy nam aby dziecko przeszło przez niego w sposób jak najmniej bolesny.

Jak ułatwić dziecku adaptację?

Najlepszym sposobem jest oswojenie malucha z pomieszczeniami znajdującymi się w przedszkolu i poznanie panujących w nim zasad. Dużą rolę w szybkiej aklimatyzacji odgrywają również rodzice, którzy mogą omówić dziecku zalety przedszkola, opowiadać mu ciekawe historie z nim związane czy zabrać je na zakupy wyprawki. Bardzo istotne jest również nieprzedłużanie momentu rozstania, który czasami bywa trudny dla malucha.

Dlaczego warto zaadaptować dziecko?

Przyzwyczajenie się do placówki i zaufanie wychowawcom jest bardzo ważne, by pierwsze kroki dziecka w przedszkolu były owocne, a dalsza edukacja efektywna. W trakcie organizowanych przez nas zajęć adaptacyjnych maluch uczy się współpracy z innymi dziećmi, ma kontakt z rówieśnikami i może spędzać z nimi czas na zabawie, może rozwijać się i wykazywać kreatywnością. Przede wszystkim jednak – podczas zajęć adaptacyjnych dziecko zwalcza stres, dostosowując się szybko do nowej sytuacji.